تبلیغات
اخبارداغ - بررسی بحران مالی اروپا

بررسی بحران مالی اروپا

پنجشنبه 19 مرداد 1391 02:58 ب.ظ

نویسنده : محسن سلیمان مزرجی
 
اگرچه اتحادیه اروپا با هدف افزایش همکاری‌ها و اتحاد میان کشورهای اروپایی شکل گرفت، اما درحال‌حاضر بحران مالی و وضعیت وخیم برخی کشورهای عضو، اهداف اصلی تشکیل این اتحادیه را مورد تهدید قرار داده است. گزارش حاضر تلاشی برای بررسی ریشه‌های بحران مالی در اتحادیه اروپا با نگاهی ویژه به بحران مالی در یونان بوده و ضمن بررسی راهکارهای این نهاد برای مقابله با بحران مذکور دلایل عدم موفقیت آن را تحلیل می‌نماید. پژوهش حاضر با بررسی محورهای فوق به نتایج ذیل دست یافته است:
1. علی‌رغم انجام هفتاد درصد مبادلات 27 کشور عضو اتحادیه اروپا درون خود آنها، برخورداری از سخنگوی واحد در سازمان تجارت جهانی، وجود بانک مرکزی و واحد پولی مشترک؛ اما این اتحادیه همچنان با یک حکمرانی واحد اقتصادی فاصله داشته و برای دست یافتن به همگرایی اقتصادی با چالش‌هایی روبه‌روست. بحران مالی اروپا این چالش‌ها را عمیق‌تر نموده است.
2. اتحادیه اروپا از اواخر سال 2008 میلادی به‌واسطه بحران مالی گسترده وارد سخت‌ترین دوران اقتصادی خود پس از جنگ جهانی دوم شد. برهمین‌اساس پیش‌بینی می‌شود که به قدرت درجه دوم در جهان تبدیل شود.
3. نبود سیاست اقتصادی مشترک بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا که با عدم تعادل وزنه بازرگانی، مالی و تولیدی آنها تشدید می‌گردد، نه‌تنها حکمرانی واحد اقتصادی آن را با چالش اساسی روبه‌رو نموده، بلکه یکی از عوامل اصلی ایجاد بحران مالی برای این نهاد می‌باشد.
4. ایجاد خطر فروپاشی واحد پولی یورو، بی‌ثباتی در کل نظام مالی، کاهش چهار درصدی رشد اقتصادی، سه برابر شدن مجموع بدهی‌های دولتی اروپا از سال 2008 تاکنون، افزایش نرخ بیکاری در اتحادیه از 5/7 درصد در سال 2008 به 9/9 درصد در سال 2009 و 5/11 درصد در سال 2010، افزایش کسری بودجه دولت‌های اروپایی در پایان سال 2009 به میزن نهصد میلیارد یورو، کاهش نرخ بهره از 25/4 درصد در ژوئیه 2008 به یک درصد در مارس 2009، کاهش سیزده درصدی حجم صادرات، افزایش رشد مطالبات معوقه و زیان 290 میلیارد یورویی بانک‌های اروپایی، سقوط ارزش مسکن و کاهش ساخت‌وساز مهم‌ترین پیامدهای بحران مالی در اتحادیه اروپا می‌باشد.
5. اگرچه بحران مالی یونان ریشه در کسری بودجه و بدهی‌های بسیار زیاد این کشور دارد، اما بسیاری از یونانیان ازجمله جورج پاپاندرو، نخست‌وزیر این کشور نقش مستقیم آمریکا در تشدید این بحران را غیرقابل انکار می‌دانند.
6. کاهش شدید ارزش یورو دربرابر دلار، کاهش مبادلات و ارزش سهام در بازارهای بورس کشورهای عضو اتحادیه اروپا، افزایش قیمت طلا و کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی از مهم‌ترین پیامدهای بحران مالی یونان است.
7. برگزاری اجلاس‌های چندجانبه، ارائه بسته‌های اقتصادی و برگزاری نشست گروه 20 با میزبانی انگلیس به‌منظور استفاده از ظرفیت سایر کشورها برای فرار از بحران از مهم‌ترین راهکارهای اتحادیه اروپا برای مقابله با بحران مالی می‌باشد، اما این بحران نشان داد که بانک مرکزی اروپا بدون درنظر گرفتن شرایط تک‌تک کشورهای منطقه یورو نمی‌تواند سیاست‌های اقتصادی، پولی و مالی کل منطقه را تعیین کند و تفاوت‌های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی کشورهای اروپایی بسیار مهم است.
8. عدم موفقیت اتحادیه اروپا در حل بحران مالی و وابستگی آن به صندوق بین‌المللی پول نشان داد که این نهاد به‌تنهایی نمی‌تواند بر بحران‌های درونی خود غالب آید. حساسیت مسئله به‌ویژه ازآن‌روست که در صندوق بین‌المللی پول، آمریکا حرف اول را می‌زند و مشارکت این نهاد در حل بحران یونان به آن معناست که اروپا برای حل مسائل منطقه یورو، دست به دامن آمریکا شده است.
اگرچه بحران مالی اتحادیه اروپا برای جمهوری اسلامی ایران، کاهش قیمت نفت را به ارمغان آورد، اما رکود موجود در اروپا می‌تواند به‌عنوان فرصتی برای شرکت‌های ایرانی و بخش خصوصی کشور برای جذب شرکت‌های اروپایی برای حضور در بازار ایران باشد. همچنین این بحران می‌تواند اقدامات ضدایرانی برخی کشورها در اروپا را برای تحریم ایران تضعیف نماید.

تاثیر بحران اقتصادی اروپا، آسیا و آمریكا بر اقتصاد جهانی

بنیاد فرهنگ استراتژیك آمریكا در گزارشی به بررسی تاثیر بحران مالی اروپا و شرایط بازارهای اقتصادی بر "اقتصاد جهان" پرداخت.
به گزارش سرویس بین الملل باشگاه خبرنگاران ، در این گزارش آمده است: پایه های اقتصاد جهانی یك به یك تضعیف می شوند و اكنون تاثیر این بحران را بر اقتصاد جهانی شاهدیم.پیش از این بحران بدهی در اروپا در اقتصاد جهانی اخلال ایجاد كرده بود، و اكنون اقتصاد جهانی از سوی بحران قدرت های اقتصادی جهانی نیز تهدید می گردد.

اقتصاد ایالت متحده، بزرگترین اقتصاد جهان،سومین ماه پیاپی رشد ناچیزی را در اشتغال زایی ماه می تجربه كرد. اقتصادهای نوظهور چین، هند و برزیل نیز روند كاهشی را تجربه كردند.

ترس از رکود اقتصادی جهانی، سرمایه گذاران را به سمت امن ترین سرمایه گذاری های ممكن سوق داد:"اوراق قرضه دولتی ایالت متحده و آلمان....."

در نتیجه، نرخ بهره اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالت متحده به 1.46 درصد رسید. در حال حاضر نرخ بهره اوراق قرضه آلمان نیز 1.17 درصد می باشد.

بزرگترین ترس،ترس از شرایط كنونی اقتصاد اروپا است. بدیهی ترین تهدید موجود مربوط به اواسط ماه ژوئن می شود،چراكه رای دهندگان یونانی به شرایط پیشنهادی اتحادیه اروپا برای دریافت 170 میلیارد دلار کمک مالی رای منفی خواهند داد.آنها با ریاضت اقتصادی مخالف هستند و مصمم به ترك اتحادیه اروپا!
ترك اتحادیه اروپا و تغییر واحد پولی یونان (با در نظر گرفتن بدهی های فعلی) به بی ثباتی بیشتر شرایط مالی و اقتصادی كنونی كمك خواهد كرد.
در اینجا نگاهی اجمالی داریم به شرایط فعلی اقتصاد جهانی:

- ایالات متحده
تعداد مشاغل جدید آمریكا در ماه می، تنها 69،000 مورد اعلام شد.
روز جمعه، پس از آنكه دولت گزارش ماهانه وضعیت اشتغال را منتشر كرد(ماه می)،میانگین صنعتی بازار داو جونز 275 واحد كاهش یافت. این بزرگترین کاهش بازار داو جونز از ماه نوامبر محسوب می شود.

خبرهای بدتر اینکه اقتصاد ایالات متحده یك دوره رکود را مشابه آنچه كه در سال 2010 و 2011 اتفاق افتاد،تحمل می كند.

افزایش نرخ بیکاری از 8.1 درصد به 8.2 درصد در ماه می یعنی اضافه شدن 642000 نیروی جدید به نیروی كار آمریكا در حالیكه تنها 422000 نفر از این جمعیت كار بدست آورند.
اقتصاد ایالت متحده در سه ماهه اول سال 2012 فقط 1.9 درصد نرخ رشد سالیانه را داشته است.
این میزان از رشد اقتصادی به هیچ وجه متناسب افزایش اشتغال زایی یا كاهش نرخ بیكاری نیست. در زمان های خوب اقتصادی، میزان بیكاری کمتر از 6 درصد می باشد.

در حال حاضر بسیاری از شرکت های آمریکایی،سرمایه گذاری در بخش ماشین آلات را بر مردم ترجیح می دهند.

جو گلن مالك Glenn Metalcraft در پرینستون از ایالت مینه سوتا می گوید:"ما در عوض كارگرانی كه رفته اند،افراد جدید استخدام یا جایگزین نمی كنیم".

در سال گذشته میزان فروش او 40 درصد افزایش داشت. همكنون كارگران فعال در این فروشگاه به 35 نفر می رسد. او از ماشین آلات و روبات های فلزكاری كامپیوتری جدیدی استفاده می كند.

گلن می گوید" با كمك این ماشین آلات پیشرفته میزان تولیدی ما در مقایسه با نیروی انسانی افزایش چشمگیری داشته است". "و انتظار ندارم شغل های جایگزین شده با روبات ها دوباره برگردند".

شرکت های دیگر تا زمانی که به رشد تقاضا مطمئن نشوند،تمایلی به استخدام افراد جدید نخواهند داشت. یكی دیگر از دغدغه های آنها مشكلات اقتصادی منطقه اروپا و سیاست های ناكارآمد دولت آمریكا می باشد.

در حال حاضر،تنها برخی از بخش های کلیدی اقتصاد ایالات متحده همچنان در شرایط ائده آل قرار دارند. آمریکایی ها خانه های زیادی را می خرند و این بدین معنی ست كه بازار مسكن از شرایط ركود دور می شود. سازندگان ایالات متحده هزینه های خود را در بخش خانه و ساخت و ساز تجاری افزایش داده اند.

فعالیتهای تولیدی همچنان رو به رشد است، و به همین ترتیب هزینه های مصرف کننده، که همواره حدود 70 درصد از اقتصاد را تشكیل می داد.

نرخ سود وام ها برای مصرف کنندگان و بخش کسب و کار هرگز پایین نبوده است.
با این حال، اگر کنگره و کاخ سفید تا پایان سال به توافق نرسند، مالیات فدرال افزایش خواهد یافت...كه بدین ترتیب شاهد کاهش چشمگیر هزینه ها (تخصیص منابع مالی)خواهیم بود. دفتر برنامه و بودجه كنگره اعلام كرد:به احتمال قوی اقتصاد آمریكا ركود اقتصادی دیگری را تجربه خواهد كرد.
با توجه به شرایط اقتصاد ایالات متحده،ضعف اقتصادی آمریكا شرایط را در اروپا،كشورهای آسیایی كه عمدتا از راه فروش محصولات خود به آمریكا تامین می كنند،با مشكلات جدی مواجه خواهد كرد.


اروپا
نرخ بیکاری در 17 کشور منطقه پولی یورو در حال حاضر 11 درصد می باشد. این بالاترین نرخ منطقه یورو پس از شكل گیری این اتحادیه می باشد.
کشورهای اروپایی سه سالی است كه با بحران بدهی های خود دست و پنجه نرم می كنند. سه کشور - یونان، ایرلند و پرتغال - در حال حاضر به دلیل میزان بالای بدهی ها به دریافت کمک های مالی نیاز دارند.
ریاضت اقتصادی نسخه اصلی برای درمان این بحران معرفی شده است. اما کاهش هزینه ها و افزایش مالیات باعث تضعیف اقتصادهای کوچک در سراسر منطقه یورو شده است.
ماریو دراگی، رئیس بانک مرکزی اروپا در هفته گذشته واحد پولی منطقه یورو را بدون تعاملات سیاسی و مالی قوی بین كشورهای این منطقه،"ناپایدار" نامید.
مسئله مهم این است که اگر یونان از منطقه یورو خارج گردد متعاقبا دیگر كشورهای ضعیف از جمله اسپانیا و پرتغال نیز به ترك منطقه یورو مجبور خواهند شد.

بدین ترتیب بی ثباتی مالی می تواند در سراسر اروپا گسترش یابد.

اسپانیا در بازارهای اوراق قرضه با مشكلاتی جدی مواجه می باشد چرا كه سرمایه گذاران از آن می ترسند كه اسپانیا نتواند بدهی وام های خود را بازپس دهد. ماریانو راجوی، نخست وزیر اسپانیا اعلام کرد که دولت وی در مورد برنامه های ریاضت خود تا هر موقع كه لازم باشد پایبند خواهد بود.
نرخ بیکاری در اسپانیا در حال حاضر 24.4 درصد می باشد. در مورد افراد زیر سن 25 سالگی، نرخ بیکاری 51.5 درصد اعلام شده است. وضعیت فعلی كسب و كار در اسپانیا بسیار وخیم می باشد.
كسب و كار ها با چالش های فراوانی روبرو هستند و به سختی هزینه های جاری خود را پوشش می دهند.

 آسیا و آمریکای جنوبی
از زمان پایان رکود اقتصادی جهانی در سال 2009 ، اقتصاد جهانی شاهد ظهور قدرت های اقتصادی جدید همچون چین، هند و برزیل در عرصه اقتصاد بود.
در حال حاضر، هر سه كشور مذكور با مشكلات متعددی مواجه هستند.
براساس بررسی های انجام شده بخش صنعتی (تولیدات صنعتی كارخانه ای)در ماه می كاهش یافته است. میزان تولیدی کارخانه های چین كمترین میزان را در سه ماهه جاری به خود اختصاص داد.
برخی از اقتصاددانان می گویند که رشد اقتصادی چین در آوریل تا ژوئن 8 درصد كاهش خواهد یافت.
در مقابل چین نیز در تلاش است یك برنامه محرک اقتصادی را به اجرا در آورد.

اقتصاد چین در سال 2010 ، 10.4 درصد و در سال 2011 9.2 درصد رشد داشته است.
در دو سال گذشته، اقتصاد چین تاثیر مثبتی را در اقتصاد جهانی داشته است. استرالیا و دیگر کشورهای آسیایی بازارهای چینی را مقصدی مناسب برای صادرات خود انتخاب كرده اند.

اقتصاد هند نیز یك رکود نسبتا شدیدتری را تجربه می كند. رشد اقتصادی هند از  ژانویه تا ماه مارس 5.3 درصد بود كه کمترین میزان رشد اقتصادی هند در نه سال گذشته محسوب می شود.
میزان تولیدی كارخانه های هند نیز كاهش یافته است.
از سال 2010 تا كنون نرخ تورم به طور متوسط 9.2 درصد بوده است.
در بخش دستمزد نیز شاهد كاهش بوده ایم. کاهش رشد مصرف همراه با رکود سرمایه گذاری در میزان تولید ناخالص داخلی هند تاثرات منفی داشته است.
سال گذشته سیاستمداران هند بر این باور بودند كه:"اقتصاد هند می تواند با چین رقابت كند و سرعت رشد اقتصادی نیز دو برابر گردد، و دومیلیون نفر را هم از فقر نجات دهد".
در حالیكه هند نیز همكنون مانند دیگر اقتصادهای نوظهور گرفتار بحران است. آسیا،سومین اقتصاد بزرگ نیز كمتر از توان بالقوه خود عمل كرده است.
هندی ها از آن ترس دارند كه ضعف سیستم سیاسی كنونی كشورشان،باعث اتخاذ سیاست های نامناسب گذشته گردد--سرمایه گذاری در بخش جاده،بنادر و دیگر پروژه ها و تعیین قوانین آسانتر برای جلب سرمایه گذاری های خارجی!
یکی از اعضای مهم اقتصاد آسیا و سومین اقتصاد بزرگ جهان،كشور ژاپن می باشد. نرخ رشد 4.1 درصدی در سه ماهه اول سال 2012 پس از حادثه زمین لرزه و سونامی سال گذشته،دست آورد اقتصاد سوم دنیا بود.در مورد رشد اقتصاد ژاپن نیز كاهش رشد در سال كنونی پیش بینی می شود.
در برزیل،رشد اقتصادی در سه ماهه اول سال 2012 عملا متوقف شد. رشد اقتصادی برزیل پس از سه ماهه آخر 2011، 0.2 درصد اعلام شده است. این میزان از رشد،پایین تر از پیش بینی 0.5 درصدی بوده است. سیل نیز خسارت های سنگینی را به كشاورزان و اقتصاد برزیل تحمیل كرد.
اما مقامات برزیل،مانند تحلیلگران چینی،مشكل فعلی را تنها یك مورد بر شمردند:مشکل فعلی در اروپا ،یعنی "تعیین عوارض بر صادرات"!!

خاورمیانه
تجارت منطقه خاورمیانه نیز به دلیل مشكلات فعلی اقتصاد جهانی،بویژه در اروپا،آسیب دیده است.
مقام ارشد اقتصادی امارات متحده عربی روز دوشنبه اظهار داشت:با توجه به افت قیمت نفت، اقتصاد كشورهای حوزه خلیج فارس به احتمال زیاد تنها در حدود 3 درصد در سال جاری رشد خواهد كرد.
در مقایسه با رشد 4.2 درصدی سال گذشته،در این منطقه نیز ركود رشد اقتصادی پیش بینی می گردد.
در پایان اینكه با كاهش بهای جهانی نفت و كاهش صادرات این محصول به اقتصادهای دچار بحران،اینده این منطقه نیز چنان مساعد به نظر نمی رسد.دیدگاه ها : () 
برچسب ها: آخرین اخبارازبحران اقتصادی اروپا ، اروپاوبحران اقتصادی ، بررسی بحران اقتصادی ، چرااروپادربحران است ولی ایران راتحریم كردهاست؟ ، آیااین بحران اقتصادی ربطی به تحریم دارد؟ ، تاثیربحران اقتصادی اروپااروپاآسیاوآمریكابراقتصادجهانی ،
آخرین ویرایش: - -Can Pilates make you look taller?
یکشنبه 26 شهریور 1396 10:46 ب.ظ
First of all I would like to say awesome blog!
I had a quick question in which I'd like to ask if you don't mind.
I was curious to find out how you center yourself and clear
your head prior to writing. I have had a tough time clearing my thoughts in getting
my thoughts out. I do take pleasure in writing however it just
seems like the first 10 to 15 minutes are generally lost just trying to figure out how
to begin. Any ideas or tips? Thanks!
geniecrute.blog.fc2.com
سه شنبه 24 مرداد 1396 11:11 ق.ظ
I am regular visitor, how are you everybody? This article posted at this web
page is in fact nice.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر